16. maj 2018.

Наставак трибина „Подизање свести о менталном здрављу“

Treće akreditovano predavanje u okviru ciklusa tribina “Podizanja svesti o mentalnom zdravlju“, koje organizuju Opština Savski venac i Klinika za psihijatriju Kliničkog centra Srbije, održano je  danas  u Svečanoj sali opštine.

Predavanje na temu "Udruženost genetičkih sindroma i neurorazvojnih poremećaja" održali su  Ass. dr Marina Mihaljević  sa Klinike  za psihijatriju KCS  i Doc. dr Goran Čuturilo sa Univerzitetske  dečje klinike.

Na predavanju je objašnjeno da se sa napretkom molekularne tehnologije olakšava  mogućnost detekcije CNV i smatra se da bi one mogle da budu mnogo češće nego što se zapravo misli. Zbog toga je neophodno da se pravilnom edukacijom zdravstvenih radnika, pre svega pedijatara i psihijatara, ukaže na značaj ovih patogenih genskih mutacija na razvoj psihijatrijskih bolesti, mogućnost njihovog prepoznavanja i daljeg upućivanja u specijalizovane ustanove.

Govoreći na predavanju Ass. dr Marina Mihaljević rekla je da su  psihijatrijski poremećaji, kao što su šizofrenija i autizam,  heterogena i kompleksna grupa oboljenja sa velikim udelom gena u etiologiji bolesti.

- Genetička arhitektura je vrlo kompleksna, a ono što se do sada zna jeste da su to poligenske bolesti, gde postoje česte genske varijante koje su rizične ali imaju pojedinačno mali udeo u razvoju bolesti, kao i retke genske varijante i mutacije koje su visoko penetrantne i imaju veliki uticaj na razvoj bolesti- navela je Mihaljević.

Na predavanju je predstavljeno istraživanje koje će se po prvi put raditi na našim prostorima. Kako je rekao Doc. dr Goran Čuturilo, reč je o evropskom COST  projektu “ Maximasing Impact of Research in Neurodevelopmental Disroders – MINDDS“ , u koji je uključeno 26 zemalja Evrope,  a potpredsednica  projekta je Ass. dr Marina Mihaljević.

-MINDDS  ima za cilj da oformi pan-evropsku mrežu kliničara, pretkiničkih istraživača i predstavnika pacijenata, čime će se unaprediti pravilno prepoznavanje osoba sa patogenim mutacijama i psihijatrijskim poremećajima. Učešće saradnika iz Srbije u navedenoj COST  akciji planirano je kroz interakciju tri tima: tima pedijatara sa Univerzitetske dečje klinike, tima psihijatara sa Klinike za psihijatriju Kliničkog centra Srbije i Instituta za mentalno zdravlje  i tima genetičara sa Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, Univerziteta u Beogradu – istakao je Čuturilo.

Predavanja su besplatna za sve učesnike, a  osim lekara,  predavanju su prisustvovali  i  drugi zanteresovani građani koji su želeli da saznaju nešto više o ovim mentalnim poremećajima.