Наставак трибина „Подизање свести о менталном здрављу“
Треће акредитовано предавање у оквиру циклуса трибина “Подизања свести о менталном здрављу“, које организују Општина Савски венац и Клиника за психијатрију Клиничког центра Србије, одржано је данас у Свечаној сали општине.
Предавање на тему "Удруженост генетичких синдрома и неуроразвојних поремећаја" одржали су Асс. др Марина Михаљевић са Клинике за психијатрију КЦС и Доц. др Горан Чутурило са Универзитетске дечје клинике.
На предавању је објашњено да се са напретком молекуларне технологије олакшава могућност детекције ЦНВ и сматра се да би оне могле да буду много чешће него што се заправо мисли. Због тога је неопходно да се правилном едукацијом здравствених радника, пре свега педијатара и психијатара, укаже на значај ових патогених генских мутација на развој психијатријских болести, могућност њиховог препознавања и даљег упућивања у специјализоване установе.
Говорећи на предавању Асс. др Марина Михаљевић рекла је да су психијатријски поремећаји, као што су шизофренија и аутизам, хетерогена и комплексна група обољења са великим уделом гена у етиологији болести.
- Генетичка архитектура је врло комплексна, а оно што се до сада зна јесте да су то полигенске болести, где постоје честе генске варијанте које су ризичне али имају појединачно мали удео у развоју болести, као и ретке генске варијанте и мутације које су високо пенетрантне и имају велики утицај на развој болести- навела је Михаљевић.
На предавању је представљено истраживање које ће се по први пут радити на нашим просторима. Како је рекао Доц. др Горан Чутурило, реч је о европском COST пројекту “ Maximasing Impact of Research in Neurodevelopmental Disroders – MINDDS“ , у који је укључено 26 земаља Европе, а потпредседница пројекта је Асс. др Марина Михаљевић.
-MINDDS има за циљ да оформи пан-европску мрежу клиничара, преткиничких истраживача и представника пацијената, чиме ће се унапредити правилно препознавање особа са патогеним мутацијама и психијатријским поремећајима. Учешће сарадника из Србије у наведеној COST акцији планирано је кроз интеракцију три тима: тима педијатара са Универзитетске дечје клинике, тима психијатара са Клинике за психијатрију Клиничког центра Србије и Института за ментално здравље и тима генетичара са Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, Универзитета у Београду – истакао је Чутурило.
Предавања су бесплатна за све учеснике, а осим лекара, предавању су присуствовали и други зантересовани грађани који су желели да сазнају нешто више о овим менталним поремећајима.