12. avg 2022.

ЈАВНА ТРИБИНА „БУДИМО БЕЗБЕДНИ“ ОДРЖАНА У ОПШТИНИ САВСКИ ВЕНАЦ

U Opštini Savski venac danas je održana Javna tribina pod sloganom „Budimo bezbedni“ na kojoj je o bezbednosti u saobraćaju za osobe sa invaliditetom i saobraćajnoj kulturi iz svog iskustva govorila Dea Đurđević predsednica Udruženja „Budimo bezbedni“. 

Na tribini se prisutnima obratio predsednik Opštine Savski venac Miloš Vidović. On je rekao da Savski venac često organizuje edukativne tribine i naglasio da ova tema koja govori o značaju bezbednog učešća i odgovornog ponašanja u saobraćaju predstavlja jedan od načina kako da povećamo nivo bezbednosne kulture i ostvarimo zajednički cilj – manji broj poginulih i povređenih u saobraćajnim nezgodama. 

- „Ovaj projekat je samo nastavak onoga što smo započeli pre pet godina od kada u kontinuitetu sprovodimo različite edukativne programe. Ulažemo napore da putem tribina i obuka povećamo znanje i probudimo svest građana o važnosti znanja o ponašanju u saobraćaju. Na ovaj način sugrađani uče kako da se suoče sa problemima i zaštite od potencijalnih opasnosti“ – izjavio je Vidović.

-„Tribinom „Budimo bezbedni“ želimo da pomognemo svima da razviju odgovornost u saobraćaju i shvate koliko jedan sekund nepažnje može da promeni život iz korena.  Odgovorno ponašanje, poštovanje propisa, ali i stalna edukacija najbolja su prevencija za bezbednost svih učesnika u saobraćaju. Pažljivim ponašanjem na ulici štitimo sebe ali i druge. Trenutak nepažnje može dovesti do trajne borbe sa invaliditetom i posledica za ceo život“ – naglasila je Dea Đurđević.

-„Već drugu godinu zaredom smo u saradnji sa AMSS podelili preko 100 besplatnih auto-sedišta za decu i super članskih kartica AMSS. Uradili smo preko 35 ulica i 15 međublokovskih saobraćajnica što je, uz saobraćajne signalizacije, izuzetno bitno za pešake i učesnike u saobraćaju. Otvoreno je prvo igralište za osobe sa invaliditetom u Hajd parku, obnavljaju se staze za osobe sa invaliditetom. Pristupačnost zgrade GO Savski venac unapređena je uklanjanjem barijera u ulaznom delu, a napravljena je i lift platforma u zgradi Opštine. Za gluve i nagluve osobe obezbedili smo tumača za znakovni jezik kao i taktilnu tablu namenjenu slepim i slabovidim osobama. Podeljena su kolica osobama sa invaliditetom, a pušten je u rad štampač na Brajevom pismu. Uspešno je realizovan i međuopštinski projekat namenjen jačanju kapaciteta servisa podrške u mobilnosti i komunikaciji, a rezultat ove saradnje je i aplikacija "Info za sve"“ – istakao je predsednik.

-„Posledice neprilagođene brzine, zanemarivanja bezbednosnog pojasa, upotrebe telefona, alkohola i psihoaktivnih supstanci bile su teme tribine posvećene bezbednosti u saobraćaju. Preventivno delovanje je najbolji način da se zaštite ljudski životi i imovina građana – istakla je Dea i dodala da zajedničkim radom možemo spasiti mnogo života, a i pomoći žrtvama saobraćajne nezgode da žive mnogo kvalitetnije“.

- „Naša obaveza je da učimo ljude da su osobe sa invaliditetom jednaki članovi naše zajednice i da društvo ima obavezu da dodatno brine o njima. Zato je važno da imamo više ovakvih tribina i da što više razgovaramo o tome kako bi poruke koje možemo poslati odavde došle do svakog čoveka. Ovo se posebno odnosi na mlade ljude koji su najugroženiji u saobraćaju, jer oni imaju najmanje iskustvo, te su zato često žrtve saobraćajnih nesreća. Potrebno je da građani shvate da se sabraćajna nezgoda može svakome dogoditi i da su izuzetno ozbiljne posledice neodgovornog ponašanja. Želimo prvenstveno da utičemo na građane, menjamo pogrešne navike i stvaramo bezbednu kulturu i vaspitanje. Svi se nalazimo na jednom važnom zadatku, a to je da što manje ljudi strada u saobraćajnim nesrećama – kazao je Vidović i dodao da ako ovim tribinama spasimo samo jedan život, one imaju smisla.“

Na tribini je govorio i zamenik načelnika Uprave saobraćajne policije Zlatko Belencan.