ЈАВНА ТРИБИНА „БУДИМО БЕЗБЕДНИ“ ОДРЖАНА У ОПШТИНИ САВСКИ ВЕНАЦ
У Општини Савски венац данас је одржана Јавна трибина под слоганом „Будимо безбедни“ на којој је о безбедности у саобраћају за особе са инвалидитетом и саобраћајној култури из свог искуства говорила Деа Ђурђевић председница Удружења „Будимо безбедни“.
На трибини се присутнима обратио председник Општине Савски венац Милош Видовић. Он је рекао да Савски венац често организује едукативне трибине и нагласио да ова тема која говори о значају безбедног учешћа и одговорног понашања у саобраћају представља један од начина како да повећамо ниво безбедносне културе и остваримо заједнички циљ – мањи број погинулих и повређених у саобраћајним незгодама.
- „Овај пројекат је само наставак онога што смо започели пре пет година од када у континуитету спроводимо различите едукативне програме. Улажемо напоре да путем трибина и обука повећамо знање и пробудимо свест грађана о важности знања о понашању у саобраћају. На овај начин суграђани уче како да се суоче са проблемима и заштите од потенцијалних опасности“ – изјавио је Видовић.
-„Трибином „Будимо безбедни“ желимо да помогнемо свима да развију одговорност у саобраћају и схвате колико један секунд непажње може да промени живот из корена. Одговорно понашање, поштовање прописа, али и стална едукација најбоља су превенција за безбедност свих учесника у саобраћају. Пажљивим понашањем на улици штитимо себе али и друге. Тренутак непажње може довести до трајне борбе са инвалидитетом и последица за цео живот“ – нагласила је Деа Ђурђевић.
-„Већ другу годину заредом смо у сарадњи са АМСС поделили преко 100 бесплатних ауто-седишта за децу и супер чланских картица АМСС. Урадили смо преко 35 улица и 15 међублоковских саобраћајница што је, уз саобраћајне сигнализације, изузетно битно за пешаке и учеснике у саобраћају. Отворено је прво игралиште за особе са инвалидитетом у Хајд парку, обнављају се стазе за особе са инвалидитетом. Приступачност зграде ГО Савски венац унапређена је уклањањем баријера у улазном делу, а направљена је и лифт платформа у згради Општине. За глуве и наглуве особе обезбедили смо тумача за знаковни језик као и тактилну таблу намењену слепим и слабовидим особама. Подељена су колица особама са инвалидитетом, а пуштен је у рад штампач на Брајевом писму. Успешно је реализован и међуопштински пројекат намењен јачању капацитета сервиса подршке у мобилности и комуникацији, а резултат ове сарадње је и апликација "Инфо за све"“ – истакао је председник.
-„Последице неприлагођене брзине, занемаривања безбедносног појаса, употребе телефона, алкохола и психоактивних супстанци биле су теме трибине посвећене безбедности у саобраћају. Превентивно деловање је најбољи начин да се заштите људски животи и имовина грађана – истакла је Деа и додала да заједничким радом можемо спасити много живота, а и помоћи жртвама саобраћајне незгоде да живе много квалитетније“.
- „Наша обавеза је да учимо људе да су особе са инвалидитетом једнаки чланови наше заједнице и да друштво има обавезу да додатно брине о њима. Зато је важно да имамо више оваквих трибина и да што више разговарамо о томе како би поруке које можемо послати одавде дошле до сваког човека. Ово се посебно односи на младе људе који су најугроженији у саобраћају, јер они имају најмање искуство, те су зато често жртве саобраћајних несрећа. Потребно је да грађани схвате да се сабраћајна незгода може свакоме догодити и да су изузетно озбиљне последице неодговорног понашања. Желимо првенствено да утичемо на грађане, мењамо погрешне навике и стварамо безбедну културу и васпитање. Сви се налазимо на једном важном задатку, а то је да што мање људи страда у саобраћајним несрећама – казао је Видовић и додао да ако овим трибинама спасимо само један живот, оне имају смисла.“
На трибини је говорио и заменик начелника Управе саобраћајне полиције Златко Беленцан.