25. Nov 2020.

ЈОШ СНАЖНИЈА ЗАШТИТА ЖЕНА НА САВСКОМ ВЕНЦУ

Širom planete 25. novembra obeležava se Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, kako bi se podigla svest o činjenici da su žene širom sveta žrtve seksualnog, psihičkog, fizičkog, porodičnog nasilja, zlostavljanja i mnogih drugih vidova nasilja. Ovaj datum je odabran kao sećanje na brutalno ubistvo sestara Mirabal, političkih aktivistkinja, koje se dogodilo 1960. godine u Dominikanskoj Republici. Ovim datumom u Republici Srbiji počinje i akcija „16 dana aktivizma” koja traje do 10. decembra, kada se obeležava Međunarodni dan ljudskih prava.

Predsednik opštine Savski venac Miloš Vidović podsetio je da su ciljevi bili da se podigne nivo položaja žena u Beogradu i sprovede umrežavanje sa nadležnim institucijama kako bi se adekvatno pomoglo ženama. Za suzbijanje i efikasnu zaštitu od nasilja od presudnog je značaja unapređivanje aktivnosti i na opštini Savski venac, obzirom da je lokalna zajednica ključni faktor neposrednog delovanja u prevenciji i zaštiti.

– Naš zadatak je da razgovaramo sa ženama, da naša vrata budu svakodnevno otvorena i da pokušamo zajedno da sprovedemo sve ono što je neophodno da bi one ostvarile svoje ciljeve. Opština Savski venac stavlja akcenat na dve stvari – nulta tolerancija na nasilje nad ženama i ekonomsko osnaživanje žena. Često se žene suzdržavaju od bega od nasilnika, jer nisu ekonomski nezavisne i nemaju spoznaju kako da nastave dalje. Zadovoljstvo nam je da putem lokalnog saveta za rodnu ravnopravnost kao i kroz programe edukacije pružimo doprinos i utičemo na to da sve žene na našoj opštini budu konkurentnije na tržištu rada i pronađu adekvatan posao. Istakli bismo da i dalje postoji otvoren poziv kompanijama da nastave da pružaju podršku ovoj inicijtivi – rekao je Vidović.

-  Vidović je istakao da se opština, takođe, strateški zalaže i za jednakost svih građana i zabranu svake diskriminacije. Nastavićemo još jače i intenzivnije da pomažemo ženama u njihovom ekonomskom osnaživanju. Komunikacija je važna, zatim inicijativa žena, kako bi one mogle da sprovedu ono što će im život učiniti lakšim i lepšim. Edukacija o ekonomskom osamostaljivanju obuhvata prekvalifikacije i dokvalifikacije žena. Borba protiv nasilja u porodici je nešto čime ćemo se i dalje baviti  – rekao je Vidović i dodao da je u svemu ovome važna i podrška muškaraca koji se trude da i putem Saveta za rodnu ravnopravnost omoguće što bolje i kvalitetnije programe za žene.

Rodna ravnopravnost je sada vidljivija u Srbiji, pa daleko lakše funkcionišemo. Nekada nasilje u porodici nije bilo prijavljivano, a danas se žene više ne upućuju na ćutanje i trpljenje, a to je najvažnije. Važno je da shvatimo da nasilje nije pojedinačni problem, niti privatni problem, to je društveno pitanje – zaključio je Vidović.