05. Nov 2019.

Економско оснаживање жена подстицај у борби против насиља у породици

Tribina „Stop nasilju u porodici”, sa koje je poslata jasna poruka da se nasilje ne sme tolerisati, da je važno da se na vreme prijavi i da se pomogne žrtvama, održana je danas u Opštini Savski venac.

Predsednica opštine Savski venac i predsednica Saveta za rodnu ravnopravnost grada Beograda Irena Vujović istakla je da je priča o nasilju neophodna i uvek aktuelna, te da su za prethodne četiri godine, koliko Savet traje, načinjeni značajni koraci.

– Sada smo imali priliku da od učesnika tribina čujemo da su rezultati i dalje daleko od dobrih, ali važno je da pomaka ima i da svi radimo na preventivi. Vidimo i po statistici da žene u sve većoj meri prijavljuju nasilnike u kući. Iz dana u dan žene su se odvažile i odlučile da učine prvi korak, da ne ćute o tome i spreče buduće nasilje ili najtragičniji ishod – rekla je Irena Vujović.

Ona je istakla da su tribine bitne i da svaki trenutak treba koristiti i razgovarati sa ženama koje su žrtve nasilja, kako bi ih ohrabrili da prijavljuju nasilje. 

– Samim tim žene nakon toga žele da se i ekonomski osnaže, jer u većini slučajeva žrtve nasilja su žene koje su ekonomski zavisne od nasilnika. Zajedno sa društveno - odgovornim kompanijama, Savet za rodnu ravnopravnost intenzivno radi na tome da se sprovede edukacija o nasilju, da se zaposle žene koje su žrtve nasilja, kao i štićenice Sigurne kuće – rekla je Irena Vujović.

Gradska sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević, koja je i zamenica predsednice Saveta za rodnu ravnopravnost Grada Beograda, istakla je da uloga ovakvih tribina jeste borba za uspostavljanje jednog društva u kome svi pokazuju nultu toleranciju na svaki oblik nasilja.

– Svako nasilje se mora prijaviti kako bi se ono procesuiralo i na taj način pomoglo svakoj žrtvi. Vrste pomoći žrtvama su mnogobrojne, ali, pre svega, neophodno je ekonomsko osnaživanje žrtve, kako bi ona mogla izaći iz začaranog kruga nasilja. Glavni razlog zašto se žene odlučuju da ne prijave nasilje upravo je njihova ekonomska zavisnost od partnera. Uloga današnje tribine  i svih narednih koje ćemo organizovati jeste da svako ko izađe odavde zna da treba da prijavi svako saznanje o nekoj vrsti nasilja, jer nasilje nije privatna stvar – rekla je Nataša Stanisavljević i dodala da ukoliko neko ne želi da ostavi svoje podatke, ne koristi to kao izgovor da ne prijavi nasilje, jer zakon dozvoljava i anonimne prijave.

Ona je istakla da nasilje u Srbiji nije privatna stvar, već društveni problem i zato svi treba da se bore protiv toga.

– Važno je da na svakoj od ovih tribina pošaljemo jasnu poruku „Stop nasilju”. Takođe, treba da osvestimo sve da se nasilje mora prijavljivati, jer na taj način pomažemo žrtvama, koje su uglavnom žene, da budu snažnije. Svi zajedno treba da se borimo da u našoj zemlji prestanemo sa brojanjem žrtava, već da pričamo o tome koliko smo žena spasili. Svaki vaš poziv znači da ste nekome možda spasili život – zaključila je Nataša Stanisavljević.

Na tribini su učestvovali članovi Saveta za rodnu ravnopravnost Gradske opštine Savski venac Sofija Pajić iz Gradskog centra za socijalni rad - odeljenje Savski venac i Aleksandar Đurić, pomoćnik komandira PU Savski venac i Tanja Marinković, zamenica predsednika Skupštine GO Savski venac.