22. apr 2021.

22. АПРИЛ – ДАН ПЛАНЕТЕ ЗЕМЉЕ

Svake godine, 22. aprila, Dan planete Zemlje obeležava godišnjicu rođenja modernog ekološkog pokreta koji je nastao 1970. godine. Opština Savski venac uvek potencira na tome da su priroda, biljke i očuvanje planete Zemlje sastavni deo našeg sopstvenog zdravlja i da pojedinačna odgovornost leži na svakom od nas. Dan planete Zemlje 2021. godine predstavlja 51. godišnjicu ovog praznika i obično se svake godine dodeljuje druga tema, a ovogodišnja je „Obnovite našu Zemlju“. Prošlogodišnji Dan planete Zemlje  se proslavljao digitalno kako bi se sprečilo širenje virusa korona. To je u velikoj meri slučaj i ove godine, kroz organizovanje onlajn globalnih samita.

Ovogodišnja tema ,,Obnovite našu zemlju'' fokusira se na novonastale procese u prirodi i nove zelene tehnologije koje mogu da obnove svetske ekosisteme. Na ovaj način se odbacuje ideja da su ublažavanje ili prilagođavanje sadašnjoj ekološkoj situaciji  jedini način za rešavanje klimatskih promena.   Ovaj dan nije samo namenjen podizanju svesti o ekološkim problemima, već je i odličan povod ne samo Opštine Savski venac, nego i mnogih drugih zajednica, za čišćenje otpada, sadnju drveća i reciklažu.

Klimatske promene i narušavanje biodiverziteta, poput krčenja šuma, pojačane poljoprivrede i stočarstva ili sve veće ilegalne trgovine divljim životinjama, mogu povećati kontakt i prenos zaraznih bolesti i virusa sa životinja na ljude (zoonotske bolesti) poput Kovida-19.  Izbijanje virusa korona predstavlja opasnost za javno zdravlje i globalnu ekonomiju. Međutim, pospešivanje biljne i životinjske raznolikosti može biti deo rešenja, jer bi ova raznovrsnost životinjskih vrsta veoma otežala brzo širenje patogena, s obzirom na to da je sve veća zabrinutost zbog zdravstvenih posledica usled gubitka i promena u životinjskom i biljnom carstvu. 

Uprkos stalnim naporima stanje ekosistema se pogoršava širom sveta brže nego ikada u ljudskoj istoriji. Procenjuje se da oko milion životinjskih i biljnih vrsta sada preti izumiranje. Uz ovu veliku sliku i scenario koronavirusa, neposredni prioritet Opštine Savski venac je da se zalaže za zaustavljanje njegovog širenja ali na dugoročne staze je vrlo važno boriti se protiv gubitka prirodnog staništa i biljnog i životinjskog biodiverziteta. U ovoj smo borbi zajedno sa našom Majkom Zemljom.

Načini na koje možemo pomoći našoj planeti jeste da počnemo lokalno, odnosno od mesta gde živimo. Opština Savski venac uvek apeluje na odgovorno ponašanje i na uzimanje učešća svih stanovnika u čišćenju otpada u našem okruženju, parkovima, šumama, korišćenje što manje plastike u svakodnevnoj upotrebi, ali i pesticida i hemijskih proizvoda, reciklažu, sadnju drveća i cveća. Moramo da počnemo da razmišljamo i o vodama, da ih što manje zagađujemo, ali i da zaustavimo prekomernu upotrebu tamo gde to nije potrebno. Bitno je takođe razmisliti i o načinu ishrane, jer jedna trećina proizvedene hrane globalno na godišnjem nivou se baci. Od izuzetne je važnosti da naučimo našu decu da od malena vole prirodu i da je poštuju na pravi način.