28. јун 2018.

У сусрет Видовдану- Промовисан четврти Видовдански Зворник поезије

Синоћ је у Кући краља Петра I на Сењаку одржана промоција књиге „Песнички завет Видовдану 4" приређивача Милорадa Шаровића и Маријане Тривић, а подршку реализацији овог књижевног пројекта дала је Општина Савски венац и Канцеларија за Косово и Метохију.

Књига представља четврти Видовдански Зборник по реду у ком су заступљена 43 песника из Србије и других земаља, а поезија је родољубивог, духовног и мисаоног карактера.

На промоцији су говорили председник Скупштине општине Савски венац Немања Берић, помоћник директора Канцеларије за КиМ Петар Петковић и аутори.

Председник Скупштине општине Савски венац Немања Берић истакао је да Општина радо подржава овакве пројекте који имају за циљ очување и неговање српске традиције, обичаја, културе, историје, а симболи свега тога су  првенствено Видовдан и Косово и Метохија.

Помоћник директора Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић рекао је да су  српски песници кроз векове управо били ти који су на најбољи начин умели кроз своје стихове да преточе Видовдански и Косовски завет и учине да Косово не буде само топоним, већ пре свега место нашег сусрета са  историјом, традицијом, културом.

-Косово је извориште нашег идентитета. Видовдан је велики заветни празник важан за цео српски народ и онај на Косову и онај који живи у остатку државе Србије. Важно је да и ове године дочекамо Видовдан сећајући се наших предака, нашег Косовског завета. И данас након 200 година ми поново пишемо и нећемо престајати да пишемо песме о Косову, а то говори да се не одричемо нашег идентитета- поручио је Петковић.

Маријана Тривић, једна од приређивача и председница Српског књижевног друштва „Завет Видовдану“ које је издавач Зборника, захвалила се Општини Савски венац и Канцеларији за КиМ на подршци и објаснила да су свих 43 аутора, који су заступљени у књизи, дали свој допринос српској историји, култури и историји и свој печат једном од највећих српских празника, а то је Видовдан.

Други приређивач, епско- лирски песник и народни гуслар Милорад Шаровић објаснио је да епска поезија описује српске бојеве и јунаштва.

-То су  дугачке песме и није их лако писати с обзиром да се морају познавати историјске цињенице и све остало што се жели исказати таквом епском песмом. Ово је четврта по реду књига, а до сада смо издали још три Божићна Зборника духовне поезије- закључио је Шаровић.

У културно- уметничком делу програма наступили су чланови КУД-а „Бранко Цветковић“, народни гуслар Бошко Вујачић, песме су казивали песник Бранко Конатар и песникиња Јасмина Милошевић, а пригодну здравицу казивао је Драгиша Симић.