ОБЕЛЕЖЕНО 75 ГОДИНА ОД ОСЛОБОЂЕЊА САВСКОГ ВЕНЦА И БЕОГРАДА
Поводом 20. октобра, Дана ослобођења Београда у Другом светском рату, СУБНОР Савски венац у сарадњи са ГО Савски венац организовао је скуп у просторијама општине којем су присуствовали заменик председнице ГО Савски венац Зоран Коцић, члан Већа Драгољуб Николић и заменик начелнице Управе Владимир Јовановић, као и подсекретар Секретаријата за послове одбране и ванредних ситуација Миодраг Савић из градске Управе.
Скуп је почео минутом ћутања за пале борце, након чега се у име општинске организације СУБНОР Савски венац обратио борац Прве пролетерске народноослободилачке ударне бригаде и учесник битке за ослобођење Београда, пуковник авијације Зденко Дупланчић, који је рекао да је ослобођење главног града имало морално-политички значај и изазвало нов борбени полет за коначно ослобођење тадашње Југославије.
Београдска операција је почела десетог, а завршила 22. октобра ослобађањем Земуна, у заједничкој операцији Народно-ослободилачке војске Југославије под командом Пека Дапчевића и јединица совјетске Црвене армије.
-Са наше стране, за ослобођење Београда учествовала је Прва армијска група коју су сачињавали Први пролетерски корпус и 12. Ударни корпус у чијем саставу је било девет дивизија јачине 60.000 бораца - навео је Дупланчић.
Не сме се, додао је, заборавити да су у борбама за ослобођење Београда активно учествовали и грађани Београда, а посебно омладинци.
Дупланчић је подсетио да је напад на Београд почео 14. октобра око 16 сати после јаке артиљеријске припреме из 300 топова и 24 „каћуше“ када су нападнути Бањица, Дедиње, Кијево, Раковица и Топчидер. Већ предвече пробијен је био непријатељски унутрашњи појас одбране и јединице су продужиле с дејствима ка центру града. У прва два дана борбених дејстава већи део града је био ослобођен – рекао је Дупланчић и додао да су у току ноћи 19. на 20. октобар, заузети скоро сви објекти у граду, а непријатељ се држао још само на Калемегдану, Теразијама (зграда „Албанија“), око Главне железничке станице и код Савског моста, док је Чукарица била изолована.
-Коначно, 20. октобра 1944. године после снажне артиљеријске припреме заузет је Калемегдан, сломљен отпор на Чукарици и код Савског моста и Београд је око 11 сати био ослобођен –истакао је Дупланчић, прецизирајући да је у седмодневним борбама погинуло 2.953 бораца Народно-ослободилачке војске Југославије и 976 црвеноармејаца, док су губици непријатеља били 15.000 погинулих и 9.000 заробљених, а уништено је или заплењео готово сво тешко наоружање, опрема и техника.
Поводом обележавања 75 година од ослобођења Београда, у основним школама са подручја општине организован је ликовни и литерарни конкурс за ученике на тему „Београд слободан град“. Најбољи радови изложени су у свечаној сали општине, а ученици који су их израдили награђени су књигама на данашњем скупу. Поред тога, приређен је и пригодан културно-уметнички програм у којем су учествовала деца која похађају музичку школу „Станислав Бинички“ и хор ученика Војне гимназије.
Републички одбор СУБНОР-а Србије данас је доделио борцима народноослободилачког рата признање „Медаља борца“. Реч је о признању које су добили у знак захвалности за допринос заједничкој победи над фашизмом, за афимацију трајних вредности народно-ослободилачког рата, слободарских и антифашистичких вредности, као и за зближавање и пријатељство међу људима, народима и државама.